webinarium

 

25 listopada - webinarium na temat Krajowego Systemu e-Faktur

Zapraszamy podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania na webinarium Ministerstwa Finansów poświęcone integracji z Krajowym Systemem e-Faktur. Podczas warsztatów omówiona zostanie techniczna strona systemu i zaprezentowane zostanie przykładowe użycie API.

Udział w webinarium jest bezpłatny. Spotkanie odbędzie się na Platformie MS Teams, 25 listopada (czwartek), w godz. 12:00-14:00. Prosimy o zalogowanie się kilka minut przed godz. 12.00 klikając w link do webinaru.

Więcej informacji: Webinarium MF: Krajowy System e-Faktur. Warsztaty poświęcone integracji z systemem dla branży IT - Aktualności - Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu (kas.gov.pl)


 Ruszył system informacji podatkowej i celnej EUREKA

W wyszukiwarce systemu EUREKA na podatki.gov.pl można w jednym miejscu znaleźć potrzebne informacje podatkowe i celne. Przeniesiono tu m.in.:

  • interpretacje indywidualne i ogólne,
  • wiążące informacje akcyzowe i stawkowe,
  • objaśnienia podatkowe,
  • broszury informacyjne.

Wcześniej znajdowały się one m.in. w Systemie Informacji Podatkowej (SIP) oraz wyszukiwarce wiążących informacji akcyzowych (WIA) i stawkowych (WIS).

Aby skorzystać z sytemu EUREKA nie trzeba zakładać konta, posiadać loginu ani hasła. Informacje można wyszukiwać po: frazie, kategorii, autorze i słowach kluczowych.

Wejdź na podatki.gov.pl i skorzystaj z wyszukiwarki EUREKA.


 Z e-TOLL niższe opłaty jeszcze do końca roku

Od 1 października e-TOLL stał się jedynym systemem umożliwiającym opłatę elektroniczną dla pojazdów ciężkich za przejazd po drogach płatnych w Polsce.

Do 30 września br. obowiązywała zniżka (25%) na opłaty za przejazd pojazdów ciężkich na drogach płatnych oraz  samochodów osobowych na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4. Od 1 października do końca 2021 r., za przejazdy z e-TOLL użytkownicy zapłacą 30% mniej.

Przeczytaj więcej na etoll.gov.pl.

Pamiętaj, że możesz również skorzystać z ulgi podatkowej na dostosowanie swoich pojazdów do e-TOLL.


 Jeszcze tylko półtora miesiąca na rejestrację w nowym systemie TAX FREE

Mniej niż dwa miesiące zostały przedsiębiorcom, którzy po 1 stycznia 2022 r. będą chcieli sprzedawać w systemie TAX FREE, na rejestrację w jego nowej wersji opartej na elektronicznej obsłudze dokumentów.

Obecnie obowiązuje papierowy obieg dokumentów, a wywóz towarów poza Polskę/UE potwierdzany jest  pieczęcią POLSKA – CŁO. Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy zarejestrowani i działający w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów TAX FREE w formie elektronicznej.

Aby zarejestrować się w nowym TAX FREE, należy wejść na Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), gdzie krok po kroku zostaniemy poprowadzeni przez proces rejestracji.

Więcej informacji o zmianach w TAX FREE na stronie PUESC.


 e-Urząd Skarbowy

Wiele spraw z urzędem skarbowym możesz załatwić bez wychodzenia z domu on-line, m.in. poprzez uruchomiony od lutego 2021 r. serwis e-Urząd Skarbowy.

e-Urząd Skarbowy dostępny jest w dowolnym momencie, z dowolnego urządzenia. Aby z niego skorzystać, wystarczy zalogować się przez login gov.pl (tj. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną), danymi podatkowymi lub aplikacją mObywatel.

Więcej o serwisie na stronie podatki.gov.pl.