obrazek

 

                W powiecie poznańskim i Wielkopolsce stoły wigilijne są bogate – udowodnili to uczestnicy konkursu na świąteczne przepisy kulinarne. Wśród zgłoszonych dań i przekąsek królowały pierniki i pierniczki i inne słodkości, ale nie zabrakło postnych pierogów czy wyśmienitych ryb.

Kapituła konkursowa wyłoniła zwycięzców:

I miejsce (nagroda 500 złotych) – menu wigilijne od Koła Gospodyń Wiejskich w Mirosławiu, gm. Ujście

II miejsce (nagroda 300 zł) - pełne menu wigilijne od  Julii Panufnik ze Słupcy

III miejsce (nagroda 200 zł) – przepis na strudel od Elizy Krzeszkiewicz ze Skrzynek, gm. Kórnik.

Wyróżniono także „Pierniczki z pyrą” Katarzyny Radlińskiej z Poznania oraz "Świąteczną fasolę” Wiesława Sałkiewicza z Poznania, którzy otrzymają zestaw upominków od Instytutu Skrzynki – organizatora konkursu oraz Powiatu Poznańskiego.

Wybrane przepisy zostaną zamieszczone na stronie Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego” i będzie można w przyszłości przygotować  dania wigilijne zgodnie z ich recepturami – informuje Jan Babczyszyn, p.o. Dyrektora Instytutu Skrzynki - Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego.

Celem konkursu była promocja wigilijnych tradycji kulinarnych naszego regionu. Konkurs odbywał się przy współpracy: Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Stowarzyszenia Slow Food Wielkopolska oraz Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.

Przygotował: Instytut Skrzynki