plakat 2

 

Już w najbliższą sobotę, 24 września, w Dworze w Koźminku odbędzie się Drugi Bal Podoficerów Księstwa Warszawskiego.

Jest to spotkanie rekonstruktorów z całej Polski odtwarzających początek XIX wieku, zarówno część związaną z wojskową stroną tamtych czasów, jak i dworem. Są pasjonatami prezentującymi niezwykle wysoki poziom rekonstrukcji, pasji i wiedzy właściwej osobom zajmujących się tematem od wielu lat. W kręgach rekonstrukcji historycznej doceniani są zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Wiedzy na temat odtwarzanej epoki towarzyszy precyzja w odtwarzaniu postaci, dokładność strojów i wyposażenia aż po najmniejsze detale, często stanowiące o oryginalności postaci i podkreślające jej wyjątkowość lub szczególny charakter. Każdy element i drobiazg to okazja do opowiedzenia historii, anegdoty lub wspólnego zastanowienia się nad życiem w tamtych czasach.

Jest to wyjątkowa okazja, aby spotkać tak wielu pasjonatów w jednym miejscu, na dodatek miejscu dokładnie dopasowanym do odtwarzanej przez nich epoki, gdzie w otoczeniu dworu z końca XVIII wieku, romantycznych ruin spichlerza oraz malowniczego parku można pokusić się o małą, ale zapadającą w pamięć wyprawę w przeszłość.

Dla zwiedzających, gości i zainteresowanych sobota jest dniem otwartym, gdzie w wyznaczonych godzinach można odwiedzić miejsce rekonstrukcji, obserwować zwyczajowe sceny, posłuchać kapeli Drugiego Pułku Ułanów Xięstwa Warszawskiego, podpatrywać działania rekonstruktorów, wysłuchać gawędy o broni, być świadkiem pojedynku na pistolety oraz wziąć udział w Akademii Koźmineckiej.

 

plakat

 

Akademia Koźminecka jest inicjatywą rozpoczętą w 2017 roku przez Gminną Bibliotekę Publiczną i kontynuowaną do dziś. Patronat nad sobotnią Akademią objął Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Muzeum Pana Tadeusza będące częścią Ossolineum. Prelekcję pod tytułem „Domy i dwory, czyli jak dawniej mieszkano”, wygłosi Marta Dardzińska, pracownik Muzeum Pana Tadeusza, ale również rekonstruktorka. Będzie to pierwsze z trzech zaplanowanych wystąpień, których celem jest poszerzenie wiedzy na temat dworu, życia dworskiego, edukacji panien, roli kobiet itp. Odrestaurowany dwór w Koźminku zasługuje na wypełnienie go historią żywą, złudzeniem podróży w czasie do epoki, kiedy tętnił życiem i podobnie jak teraz, był ozdobą okolicy.

W odnowionym dworze mieści się dziś Gminne Centrum Kultury.

Tomasz Potemkowski

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Koźminku

 

Marta Dardzińska – pracowniczka Działu Obsługi Widowni Muzeum Pana Tadeusza, absolwentka filologii polskiej, studentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim.
W centrum jej zainteresowań leżą obyczajowość staropolska, sztuka baroku i los kobiet z warstwy szlacheckiej. Od czterech lat zajmuje się rekonstrukcją historyczną XVII wieku,
a także popularyzuje wiedzę o epoce staropolskiej, prowadząc profile NobilisDomina/silva.rerum.xvii na Facebooku i silva.rerum.xvii na Instagramie.