"Chodzenie z niedźwiedziem" – ostatkowa tradycja ludowa w okresie ostatków (szczególnie w Zapusty, czyli ostatni dzień karnawału) po wsiach i miasteczkach chodziły grupy przebierańców, nazywane "miśnikami" lub "zapustnikami". Centralną postacią był "niedźwiedź". Grupa przebierańców odwiedzała domy, składając życzenia gospodarzom i domownikom. Wśród postaci towarzyszących niedźwiedziowi można było spotkać:

Żyda – symbolizującego dawnych handlarzy i błaznów, Dziada i babę – odgrywających humorystyczne scenki, Diabła i śmierć – nawiązujących do ludowych wierzeń, Kominiarza – smarującego sadzą dla szczęścia.

Jak możemy przeczytać w (dostępnej w naszej bibliotece) książce "Polskie obrzędy i zwyczaje" barwny korowód "przyjmowano chętnie i ugaszczano nie tylko dlatego, że ich występy były zabawne; wierzono również, że ich podchody, zabawy i harce pobudzają życie w przyrodzie i są zapowiedzią zbliżającej się wiosny".

Wczoraj, w Zapusty, Zespół Śpiewaczy "Koźminiacy" odwiedził mieszkańców Koźminka podczas tradycyjnego "Chodzenia z Niedźwiedziem".

Grupa odwiedzała domy, instytucje i gospodarstwa, odgrywając wesołe scenki, składając życzenia i tańcząc. Jednym z przystanków wędrówki było serdeczne spotkanie z Panią Burmistrz, która przyjęła zespół ciepło i gościnnie!

W imieniu Zespołu "Koźminiacy" dziękujemy wszystkim za miłe słowa, uśmiechy i otwarte drzwi oraz chęć wspólnego kultywowania tradycji.

 

image00041

image00003

image00019

image00024

image00075

image00101