Akademia Koźminecka to przedsięwzięcie rozpoczęte w 2017 roku przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Koźminku. Składa się z serii nieregularnych prelekcji popularnonaukowych wygłaszanych przez naukowców, naukowców i rekonstruktorów jednocześnie, zawsze pasjonatów tematu. Każdorazowo prelekcja była związana z Koźminkiem, jeśli nie ściśle, to przez liczne analogie zaczerpnięte z badań i źródeł dotyczących miejsc zbliżonych pod jakimś względem do Koźminka.

W związku z tym, że dwór w Koźminku został wyremontowany, a w jego murach działa Gminne Centrum Kultury uznałem, że stwarza to ogromne możliwości do nawiązania współpracy i poszerzenia wiedzy mieszkańców na temat dworu w każdym znaczeniu słowa „dwór”.

Nad nowym otwarciem Akademii Koźmineckiej patronat zgodził się objąć Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Muzeum Pana Tadeusza. Marta Dardzińska, pracownik Muzeum, wystąpiła z prelekcją „Domy i dwory, czyli jak dawniej mieszkano”.

W czasie swojego wystąpienia poruszyła wiele kwestii związanych z życiem w dworze lub w jego pobliżu, odnosząc się do rozmaitych stanów zamożności ówczesnego społeczeństwa przedstawiła inne jakości życia zarówno w różnych miejscach geograficznych, jak i na różnych szczeblach społecznych wśród samej szlachty. Struktura dworu i jego funkcjonowanie okazało się tematem zbyt rozległym na pojedyncze wystąpienie. Ilość ciekawostek dworskich na temat spraw, których istnienia często sobie nie uświadamialiśmy sprawia, że dwór okazuje się tematem nie tylko pasjonującym, ale niesamowicie rozległym i wykracza znacznie poza sam budynek i wkracza na równie ciekawy teren relacji i funkcjonowania ówczesnego społeczeństwa.

Bardzo interesujące dla słuchaczy okazały się liczne nawiązania do „Pana Tadeusza”, wiążąc dawną lekturę szkolną z dworem w sensie ogólnym, ale również z naszym, koźmineckim, dworem.

Warto zaznaczyć, że Marcie Dardzińskiej z Muzeum Pana Tadeusza, towarzyszyła gromada rekonstruktorów z 2 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego, którzy w tym samym czasie uczestniczyli w Balu Podoficerów i przy okazji nadawali wystąpieniu kolorytu, humoru oraz służyli jako ilustracja do omawianych zagadnień.

2 Pułk Ulanów Księstwa Warszawskiego gościł u nas już po raz drugi. Była to wyjątkowa okazja do obserwowania i dowiedzenia się czegoś od osób, którzy są doświadczonymi rekonstruktorami z wieloletnim stażem oraz ogromną wiedzą z zakresu historii uzbrojenia, historii sztuki, dworu, kultury XIX wieku oraz studnią bez dna pełną anegdot historycznych i ciekawostek. Barwność tych postaci przedstawionych w scenerii dworu i parku będzie Państwu przemykać na moich fotografiach od czasu do czasu, w rozmaitych miejscach internetu i nie tylko.

Tomasz Potemkowski, GCK

 

 

smak pyry

 

                Zapraszamy do udziału w konkursie „Smak Pyry 2022”! W niedzielę 9 października, podczas imprezy plenerowej pn. „Poznańska Pyra” w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbędzie się konkurs, w którym zgłoszone dania z ziemniaków będą walczyć o Grand Prix w wysokości 500 złotych. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 października drogą mailową, a danie konkursowe wraz z oryginałem formularza należy przywieźć do Muzeum Narodowego w dniu konkursu, tj. 9 października w godz. 10.00 – 12.00. Wręczenie nagród nastąpi jeszcze tego samego dnia na scenie znajdującej się na głównym placu Muzeum ok. godz. 16.00.

W konkursie mogą wziąć udział: producenci, przetwórcy, restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, kola gospodyń wiejskich i inne zakłady gastronomiczne z całej Wielkopolski.

Dania z powiatu poznańskiego będą walczyć również o Certyfikaty za „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2022 – Smak Pyry”. Oceniane i punktowane będą m.in. walory smakowe, zapachowe, wizualne, a także zdrowotne.

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych potraw  pochodzących z terenu Wielkopolski - w tym powiatu poznańskiego z pyrą w roli głównej, a szczególnie dań tradycyjnych dla naszego regionu jak na przykład: ślepe ryby, parzybroda, szagówki, szare kluchy, plyndze czy pyry z gzikiem – opowiada Jan Babczyszyn, Dyrektor Instytutu Skrzynki.

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”

Konkurs ma na celu promocję najlepszych produktów lokalnych produktów i ich producentów. Organizatorem konkursu są Instytut Skrzynki - Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego oraz Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

 

Jest to kolejna edycja konkursu, który przy współpracy Stowarzyszenia Slow Food Wielkopolska, Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku oraz europejskiej sieci Culinary Heritage Europe. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jan Grabkowski Starosta Poznański.

Przygotował: Instytut Skrzynki

 

plakat

 

Kliknij aby otworzyć plik pdf :

 

20220926112214062

 

 

azbest

 

W połowie października 2022 roku ARiMR uruchomi nabór wniosków na wymianę dachu zawierającego azbest na budynkach rolniczych.  Wsparcie będzie finansowane z KPO w ramach działania A1.4.1. - Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu.

O taką pomoc będzie mógł wystąpić rolnik, który podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, lub któremu przyznano dopłaty bezpośrednie co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o pomoc. Rolnik ponadto musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, na którym będzie wymieniane pokrycie dachowe, i mieć nadany numer identyfikacyjny.

Rolnicy będą mogli uzyskać dofinansowanie do wymiany dachu w wysokości 40 zł do 1 metra kwadratowego pokrycia. Dotacja jest limitowana do 500 mkw. To oznacza, że maksymalna kwota wsparcia wynosi 20 000 zł.

Wnioski o wymianę dachu zawierającego azbest na budynkach rolniczych będzie przyjmowała ARiMR za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

Rolnik otrzyma pieniądze po wymianie dachu. Będzie jednak mógł wnioskować o wypłatę zaliczki w wysokości 50 proc. wartości pomocy.

Dodatkowo, żeby otrzymać pieniądze rolnik będzie musiał przed zakończeniem przedsięwzięcia zobowiązać się do zgłoszenia gminie wymienionego pokrycia dachowego do utylizacji.

Należy pamiętać, że wymiana dachu nie powinna być rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku o pomoc i ma dotyczyć pokrycia dachowego na całym budynku. Poza tym prace związane z wymianą nie mają trwać dłużej niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i nie później niż do końca 2025 roku.

 

obrazek

 

Uwaga !!!

Rusza zbiórka na zimę dla piesków ze schroniska „Pokochaj Cztery Łapy”. Jest to schronisko, do którego trafiają bezdomne pieski z terenu naszej gminy.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wzięcia udziału.

Prosimy o przynoszenie:

 • niepotrzebnych kocy, ręczników, prześcieradeł, kołder, czy poduszek oczywiście bez pierza.
 • karmę mokrą, suchą, specjalistyczną oraz przysmaki dla psów i kotów
 • obroże, smycze i kagańce dla dużych i średnich psów
 • garnki i metalowe miski na jedzenie i wodę
 • klatki, kosze, legowiska
 • zabawki dla zwierząt
 • wszystko co służy pielęgnacji zwierząt ( szampony, szczotki i grzebienie dla zwierząt, cążki do obcinania pazurów, nożyczki i maszynki elektryczne do strzyżenia sierści)

Zbiórka trwa do 31 października 2022 r. .

Rzeczy można dostarczać do Urzędu Miejskiego Gminy Koźminek, wejście B pokój nr 33 do Pani Ewy Sobczyńskiej i Joli Wieruszewskiej.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy!

 

W dniu 18 września 2022 roku, odbyła się uroczystość z okazji 100 – lecia jednostki OSP w Nowym Nakwasinie. Święto strażackie rozpoczęło się mszą świętą w kaplicy pw. Św. Rocha w Rogalu. Po mszy delegacje jednostek OSP z terenu gminy Koźminek przemaszerowały pod remizę w Nowym Nakwasinie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W imprezie wzięła udział także Miejsko – Gminna Orkiestra Dęta z Koźminka, która asystowała podczas całej uroczystości.

100 – lecie jednostki OSP w Nowym Nakwasinie zostało połączone z poświęceniem nowego sztandaru oraz odsłonięciem pamiątkowej tablicy na strażnicy.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście i mieszkańcy sołectw Nowy Nakwasin i Rogal. Na okoliczność jubileuszu listy gratulacyjne na ręce Prezesa OSP Nowy Nakwasin Andrzeja Prętczyńskiego przekazali: Zastępca Burmistrza Gminy Koźminek Henryk Muszyński (od Burmistrza i Rady Miejskiej Gminy Koźminek), Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu St. Kpt. Damian Knop, Prezes Powiatowy Związku OSP RP w Kaliszu Krzysztof Nosal oraz Prezes Gminny OSP Jan Tomaska wspólnie z Komendantem Gminnym Krzysztofem Zynerem (od Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Koźminku).

Podczas uroczystości wręczono również odznaczenia strażackie i pamiątkowe statuetki, które otrzymali strażacy z jednostki OSP Nowy Nakwasin.

 

 

W środę, 15 września 2022 r. w Chełmnie nad Nerem, na terenie byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Lesie Rzuchowskim odbyła się uroczystość upamiętniająca pomordowanych przez hitlerowców Polaków, Żydów, Romów i Sinti, Jeńców Sowieckich i Dzieci Czeskich. Obóz Kulmhof był pierwszym niemieckim obozem natychmiastowej zagłady, trafiła tu również duża grupa Żydów wywiezionych z Getta w Koźminku.

Gminę Koźminek, na zaproszenie Wójta Gminy Grzegorzew Bożeny Dominiak reprezentowali: Włodzimierz Karasiński - Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Koźminek, Jarosław Tomies – Radny Gminy Koźminek, Agnieszka Pawelec – Instruktor ds. kultury w Gminnym Centrum Kultury w Koźminku, Poczet Sztandarowy w składzie Druhowie: Jan Tomaska, Jacek Szmaja i Sylwester Szczygiecki oraz harcerki ze Szkoły Podstawowej w Koźminku: Maja Kołodziejek, Celina Tomczak i Kinga Janiak.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w intencji Pomordowanych w Obozie i ofiar II Wojny Światowej której przewodniczył Ksiądz Biskup Senior Wiesław Alojzy Mering. Po Eucharystii delegacje udały się w miejsce pochówku pomordowanych, gdzie przy Ścianie Pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze. Zakończeniem uroczystości była wspólna Agapa z Księdzem Biskupem w Świetlicy Wiejskiej w Ladorudzku.

 

A. Pawelec

 

 

Łucja Miedzińska (z.d. Pietrzak) po ponad 18 latach kolarskiego ścigania, podjęła decyzję o zakończeniu swojej sportowej kariery.

W środę 14 września Burmistrz Gminy Koźminek Iwony Michniewicz, podczas spotkania z naszą wspaniałą kolarką z Osuchowa, podziękowała sportsmence za wieloletnią promocję gminy oraz niesamowite sukcesy na arenie kraju i Europy.

Łucja właśnie w Koźminku rozpoczęła swoją przygodę z kolarstwem i w Koźminku (dn. 4 września bieżącego roku) po raz ostatni założyła numer startowy i wzięła udział w Finale Pucharu Polski i Mistrzostwach Polski KZ LZS w kolarstwie szosowym.

Jako zawodniczka, Łucja jeździła w następujących Klubach Kolarskich:

 • 2004-2014 UKS Koźminianka Koźminek
 • 2015- Atom Boxmet Dzierżoniów
 • 2016-2021- MAT ATOM Deweloper Wrocław
 • 2022- ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław

Przez te wszystkie lata kariery Łucja zdobyła 33 tytuły Mistrzyni Polski w kolarstwie szosowym, torowym oraz przełajowym.

Jej największe osiągnięcia to przede wszystkim m.in.:

 • Mistrzyni Europy juniorek w konkurencji omnium
 • I Vice Mistrzyni Europy w drużynie U23
 • II Vice Mistrzyni Europy w drużynie Elity
 • 5 zawodniczka Mistrzostw Świata w konkurencji scratch.

Przez 10 lat jeździła w kolarskiej reprezentacji Polski.

Łucjo, w imieniu wszystkich mieszkańców Gminy Koźminek, prosimy o przyjęcie słów podziękowania i zapewnienia o dumie i wdzięczności, za lata ciężkiej pracy na rzecz sportu i promocji naszej gminy!  

Życzymy wszystkiego co najlepsze. Oby w życiu prywatnym los darzył Cię pomyślnością, a życie zawodowe obfitowało w sukcesy.

 

Podkategorie

Aktualności

powrót do góry strony