Dzisiaj jest czwartek, 23 stycznia 2020r. Imienieny Ildefonsa i Rajmunda
Warsztaty malowania jajek wielkanocnych.

Warsztaty malowania jajek wielkanocnych.

W dniu 02.04.2019 r. w Szkole Podstawowej w Koźminku odbyły się warsztaty malowania jajek wielkanocnych z dekoratorką i projektantką panią Ewą Zaidlewicz. Warsztaty zorganizowano dla klas V-VIII.

Pani Ewa opowiedziała dzieciom historię malowania jaj wielkanocnych na ziemiach polskich; najstarsze z nich pochodzą z końca X wieku, a znaleziono je w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Pięknie opisała różnicę między kraszankami, drapankami, wyklejankami i pisankami. I tak. Drapanki powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka. 

Kraszanki powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych. Używa się do tego roślin, które pozwalają na uzyskanie różnych kolorów: łupiny cebuli, kory dębu, łupiny orzecha włoskiego, kory młodej jabłoni lub kwiaty nagietka a także sok z buraka. Natomiast Pisanki mają różnobarwne desenie. Powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, szydeł, słomek i drewienek. Pisanki w niektórych regionach wykonywane były albo bez narzędzi, poprzez nakrapianie wosku na jaja albo poprzez nanoszenie prostych elementów graficznych rozgrzanym końcem świecy.

Natomiast Oklejanki (naklejanki, wyklejanki) są przyozdobione płatkami kwiatów, roślin, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny, również nicią lub włóczką wełnianą itp..Po historycznym wprowadzeniu dzieci dostały za zadanie wykonanie własnych pisanek, a precyzyjniej własnych wyklejanek. Każde dziecko miało za zadanie przynieść na spotkanie po 2,3 wydmuszki, pisaki, klej i kolorowe papiery. Pani Ewa pokazała w jaki sposób będzie najlepiej podzielić jajko przed rozpoczęciem malowania, a wiedząc że forma jajka jest dość trudna, miało to pomóc dzieciom w wykonaniu ich dzieł. Po zakończeniu przyznane zostały 3 nagrody. Pierwsza za najlepsze jajko malowane, druga za najlepsze wyklejane, a trzecia za innowacyjność.

Joanna Tyszkowska-Walczak