Dzisiaj jest środa, 18 września 2019r. Imienieny Ireny i Józefa
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Nowym Nakwasinie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Nowym Nakwasinie

11 listopada 1918 roku to dla Polaków dzień triumfu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 11 Listopada jest symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i symbolem zwycięstwa. Kilka pokoleń polskiej ludności walczyło o wolność - dbając zarazem o polski język, tradycje i historię. Im wszystkim zawdzięczamy wolność, dlatego młodzi Polacy w naszej szkole z dumą obchodzili 100. rocznicę odzyskania przez  nasz kraj niepodległości.

    Wszystkich nauczycieli i uczniów tego dnia zdobiły barwy biało-czerwone oraz przypięte kotyliony, co jeszcze bardziej podkreśliło  radość zwycięstwa. Przygotowując się do obchodów jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości, nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Centrum im. Władysława Grabskiego i wzięliśmy udział w ogólnopolskiej kampanii "Dumni z Polski", w ramach której otrzymaliśmy materiały edukacyjne, chorągiewki, flagi, koszulki, balony, przypinki i śpiewniki pozwalające uatrakcyjnić naszą lokalną uroczystość.

  Na szkolne  obchody Narodowego Święta Niepodległości zaprosiliśmy społeczność wsi Nowy Nakwasin, Rogal, Bogdanów i Stary Nakwasin. Wspólnie świętowanie rozpoczęliśmy od tańca z szarfami w barwach biało - czerwonych wyrażającego nasze szczęście i optymizm oraz przedstawienia przybliżającego historię Polski i pokazującego walkę Polaków o niepodległość począwszy od powstania kościuszkowskiego przez powstanie listopadowe i styczniowe. Z powagą i szacunkiem uczniowie klas V-VIII przy akompaniamencie muzyki naszego wielkiego Polaka Fryderyka Chopina recytowali wiersze patriotyczne, a  całości dopełniał szkolny chór, prezentując pieśni patriotyczne "Rotę", "Hymn strzelecki", "Marsz Pierwszej Brygady ("Legiony") oraz piosenkę "Miejcie nadzieję".

Czym dla nas jest patriotyzm? Odpowiedzi na to ważne dla Polaków pytanie usłyszeliśmy w dalszej części apelu. Uczennice klasy szóstej wypowiedziały się publicznie, jak rozumieją współczesny patriotyzm. Odpowiedzi dziewczynek zostały przyklejone na puzzle, które złożone stworzyły mapę Polski. Następnie w ramach akcji "Rekord dla Niepodległej" o godzinie 11.11 z dumą odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu Polski "Mazurek Dąbrowskiego"- oddając szacunek przeszłym pokoleniom bohaterów narodowych.

Nie zapomnieliśmy też zatańczyć poloneza - polskiego tańca narodowego, który znany jest każdemu Polakowi.  100 osób - od  najmniejszego przedszkolaka po starszego ucznia i nauczyciela - z radością prezentowało na sali gimnastycznej swoje umiejętności taneczne.

Przemarsz po naszej miejscowości zakończył obchody 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Zabraliśmy ze sobą flagi, baner i balony, kroczyliśmy z radością i dumą wdzięczni, że jesteśmy Polakami.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości- oprócz radości- miały nauczyć naszych uczniów patriotyzmu oraz kształtować postawy i uczucia patriotyczne.

K. Duleba, R. Jaskulski