Dzisiaj jest sobota, 20 lipca 2019r. Imienieny Czesława i Hieronima
Małe kino społecznościowe szansą na rozwój kultury w województwie wielkopolskim

Małe kino społecznościowe szansą na rozwój kultury w województwie wielkopolskim

Gmina Koźminek zabezpieczyła w budżecie na 2019 rok środki finansowe na wkład własny  w kwocie 70 tys. zł  w  realizację projektu   "Małe kino społecznościowe szansą na rozwój kultury w województwie wielkopolskim". Całość przedsięwzięcia ma kosztować około 220 tysięcy złotych, z czego 85%  pochodzić będzie ze źródeł zewnętrznych  z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020.

Na terenie naszej gminy  obok dwudziestu sześciu placówek kulturalnych z  innych wielkopolskich gmin  projekt realizować będzie  Gminna Biblioteka Publiczna w Koźminku.

"Kino Za Rogiem" , pod taką nazwą znane są kina działające w tej sieci, zlokalizowane będzie w dodatkowym pomieszczeniu biblioteki i będzie mogło mieścić dwudziestu widzów.  W ramach projektu pomieszczenie to będzie odpowiednio zaadaptowane. Zamontowana zostanie klimatyzacja, profesjonalny projektor i doskonałej jakości nagłośnienie. Sala zostanie wytłumiona i pojawią się fotele kinowe zamontowane na pochyłej widowni.

Profesjonalne nagłośnienie i duży ekran wywołują wrażenia dokładnie takie same, na jakie możemy liczyć w wielkich kinach sieciowych.

Rozstrzygnięcie projektu ma mieć miejsce w lutym 2019 roku, a być może już we wrześniu będzie można gościć na pierwszych seansach. Wniosek jest na etapie oceny formalnej i merytorycznej.

Od pewnego czasu kino stało się rozrywką wyłącznie wielkomiejską  . Kino zniknęło z niewielkich miasteczek i stało się trudno dostępną rozrywką. Kino Za Rogiem ma na celu walczyć z tą sytuacją.

Koncepcja kina opiera się na idei uczestniczenia w kulturze przy minimalnym nakładzie kosztów widzów kina. Koszt biletu na poziomie 5 zł sprawia, że kino przestaje być drogim rarytasem, a staje się dostępną rozrywką i elementem lokalnej codzienności, co wydaje się być wyjątkowo istotne, głównie z racji tego, że w Koźminku istniało już kiedyś kino.