Dzisiaj jest wtorek, 21 stycznia 2020r. Imienieny Agnieszkii
"Książka to przyszłość" - czyli Święto Bibliotek Szkolnych w Szkole Podstawowej w Koźminku

"Książka to przyszłość" - czyli Święto Bibliotek Szkolnych w Szkole Podstawowej w Koźminku

Już od kilkunastu lat na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.. Biblioteki szkolne  organizują wówczas wiele wydarzeń i świętują z czytelnikami. Tak było również w tym roku w  Szkole Podstawowej w Koźminku.

Zgodnie z tradycją cały miesiąc trwała akcja "podaruj książkę bibliotece". Jej efektem końcowym  jest pozyskanie 10-ciu pozycji przeznaczonych dla najmłodszego czytelnika.

Uczniowie przychodzący do biblioteki brali udział w szeregu konkursów. Jednym z nich, przeznaczonym dla najmłodszych czytelników był "mistrz alfabetu", podczas którego zadaniem dzieci było ułożenie tytułów książek w kolejności alfabetycznej. Dzięki konkursowi czytelnicy mogli przypomnieć sobie jakie książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Czytelnicy, którzy w październiku wypożyczali książki, brali udział w akcji "randka w ciemno z książką", podczas której losowali numerek i wypożyczali pozycje oznaczone danym numerkiem.

Podczas konkursu czytelniczego tytuły "mistrza głośnego czytania" wywalczyli Nadia Janiak i Sebastian Owczarek.

Odwiedzający bibliotekę uczniowie mogli skorzystać z kiermaszu taniej książki i zaopatrzyć się w ciekawe, własne pozycje.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs "Biblioteczna sowa", na który napłynęły aż 43 bardzo ciekawe i różnorodne prace.

W październiku rozpoczął się w naszej szkole cykliczny konkurs "najlepiej czytająca klasa". W tym miesiącu tytuł ten otrzymała klasa IIa.

Mamy nadzieję, że działania zaproponowane  w październiku jeszcze bardziej zachęcą uczniów do czytania książek, gdyż czytelnictwo ma wiele zalet - podnosi poziom nie tylko rozwoju mowy, ale również poziom rozwoju procesów poznawczych, myślenia i strony emocjonalnej osobowości. Poza tym dzięki czytelnictwu rozwija się wrażliwość estetyczna dziecka, co pozwala mu otworzyć się na wartości, które niesie ze sobą literatura. Czytanie książek  wpływa na rozwój intelektualny, kształci myślenie, ćwiczy pamięć i uwagę. Kształtuje również wyobraźnię i postawę twórczą dziecka. Zachęcajmy więc dzieci do czytania, a co za tym idzie do częstego korzystania  z oferty bibliotek.

G.Siewieja

M.D.Józefiak