Dzisiaj jest wtorek, 10 grudnia 2019r. Imienieny Julii i Daniela
Kim zostanę, gdy dorosnę?

Kim zostanę, gdy dorosnę?

W ramach realizacji działań z zakresu preorientacji zawodowej uczniowie klas  1-3 Szkoły Podstawowej w Koźminku  pod kierunkiem wychowawców odwiedzali różne miejsca pracy na terenie  Koźminka i okolic.

  • Uczniowie  wybrali się do Piekarni GS w Koźminku. Poznali pracę piekarza  i cukiernika, obejrzeli cały proces technologiczny pieczenia chleba. Dzieci z ciekawością przyglądały się  mieszalnikom do ciasta, krajalnicom, zaglądały do wielkich pieców piekarniczych. Wycieczka zakończyła się degustacją wyrobów cukierniczych.
  • Dzieci odwiedziły  Gospodarstwo Ogrodnicze państwa Dziubków.  Zobaczyły na czym polega praca ogrodnika. Poznały warunki uprawy pomidorów. Dowiedziały się jak pracują trzmiele, obserwowały jak działają maszyny i urządzenia wykorzystywane w cyklu produkcyjnym. Na koniec miały okazję samodzielnie zerwać z krzaków pyszne  pomidorki koktajlowe i zabrać je do domu.
  • Uczniowie odwiedzili również gabinet  dentystyczny pani Aleksandry Miller. Pani doktor pokazała dzieciom swój  gabinet i sprzęty służące diagnostyce i leczeniu zębów. Zachęciła  wszystkich do  dbania o czystość zębów i  korzystania z wizyt  w gabinecie.
  • Na czym polega praca aptekarza uczniowie dowiedzieli się odwiedzając aptekę w Koźminku.
  • W maju szkołę odwiedził przedstawiciel zawodu - ratownik medyczny pan  Marcin Owczarek. Opowiedział uczniom o  odpowiedzialnej pracy ratownika, zwrócił uwagę na rodzaje karetek, dokonał prezentacji pierwszej pomocy i materiałów opatrunkowych. Uczniowie mieli okazję przećwiczyć  telefoniczne wzywanie pomocy.
  • Podczas wycieczki do Kalisza uczniowie odwiedzili  Państwową Straż Pożarną. Strażacy opowiedzieli o swojej pracy, pokazali specjalistyczne samochody i sprzęt gaśniczy. Wielu chłopców  postanowiło  w przyszłości  zostać strażakami.
  •  W czasie wizyty w Nadleśnictwie  Kalisz  uczniowie  zapoznali się z pracą leśnika. Jest to zawód bardzo ciekawy, służy  ochronie środowiska naturalnego.
  • Uczniowie zwiedzając Muzeum Ziemi Kaliskiej poznali  pracę kustosza.
  • Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z dietetykiem, który zachęcał do zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia.

Wcześniej odbyły się wyjścia na pocztę , do banku, do oczyszczalni ścieków, do sklepu i na posterunek policji. Dzieci miały okazję poznać specyfikę pracy i  potrzebne predyspozycje do wykonywania  zawodów ludzi tam pracujących.  

Dzięki tym działaniom dzieciom będzie w  przyszłości  łatwiej dokonać właściwego wyboru  zawodu.