Dzisiaj jest piątek, 28 lutego 2020r. Imienieny Teofila i Makarego

Dzień Patrona

W dniu 29 listopada odbyła się w naszej szkole wielka  uroczystość, hucznie obchodziliśmy Dzień Patrona, połączony z 650- leciem Koźminka. W sali gimnastycznej, pod opieką wychowawców, zebrała się cała społeczność uczniowska. Prowadzący, Jakub Błaszczyk i Natalia Woźniczak, serdecznie powitali przybyłych gości.

Poczet sztandarowy wprowadził sztandar szkoły, zebrani odśpiewali hymn państwowy,  a następnie hymn szkoły. Pani dyrektor, Iwona Chojnacka - Adamus, w swoim przemówieniu, wprowadziła wszystkich w atmosferę uroczystości. Przypomniała zebranym, że Szkoła Podstawowa w Koźminku nosi imię dr Andrzeja Mielęckiego od dnia 4 grudnia 1976roku. Od tej pory uczniowie co roku uroczyście świętują ten dzień. Tegoroczne obchody Dnia Patrona został połączony z obchodami 650 - lecia Koźminka.

Głos zabrał też przewodniczący Rady Gminy, pan Włodzimierz Karasiński. Podziękował za zaproszenie i wyraził swoją radość z możliwości uczestniczenia w naszym święcie.

Następnie prowadzący zapowiedzieli scenki z życia patrona wykonane  przez uczniów klas  I - III oraz prezentację przygotowaną przez klasę IV, dotyczącą najważniejszych wydarzeń z życia doktora Mielęckiego.

Wszyscy uczniowie w ciągu ostatnich kilku tygodni przygotowywali się do tego wydarzenia. Wykonywali liczne prace plastyczne, ukazujące postać patrona oraz "Koźminek dawniej - oczami uczniów", wyszukiwali ciekawostki o życiu i działalności Andrzeja Mielęckiego oraz historii naszej miejscowości. Najlepsze prace konkursowe zostały nagrodzone i stanowiły część dekoracji do uroczystości.

W drugiej części uroczystości klasy V - VIII ukazały dzieje Koźminka od początku jego istnienia. Klasa V a zaprezentowała scenkę ukazującą przekazanie aktu nadania Koźminka Bartoszowi z Wezenborga.  Klasa V b przygotowała stoiska  z towarami, które można było nabyć na jarmarkach w Kożminku (skóry, garnki gliniane i buty), opowiadając o prawie do organizowania jarmarków, nadanym przez Kazimierza Jagiellończyka w 1450 roku. Historię Koźminka z lat 1505 - 1550 przedstawiła klasa V c. O rzemieślnikach, którzy pracowali na terenie miasta w XVI wieku opowiedzieli uczniowie klasy V d.  W lata 1614 - 1770 przeniosła zebranych klasa VI a. Klasa VI b pokazała jak układała się historia Koźminka na tle II Rozbioru Polski. O odebraniu Koźminkowi praw miejskich mówili uczniowie klasy VII a, zaś klasa VII b przybliżyła historię II wojny światowej i lat powojennych w Koźminku. Klasy VIII przygotowały  wystawę prezentującą jak rozwijała się edukacja na tle zmian Koźminka , którą można było obejrzeć  w sali oraz prezentację dotyczącą historii naszej szkoły.

Spotkanie to było wspaniałą lekcją historii, która przybliżyła naszym uczniom dzieje naszej miejscowości. Zapraszamy do odwiedzin naszej strony na facebooku, na której znajduje się obszerna relacja filmowa z tej wyjątkowej uroczystości:  https://www.facebook.com/pg/SzkolaPodstawowaKozminek/videos/?ref=page_internal . 

 

Róża Buchnajzer, Magdalena Kopycka, Donata Paruszewska, Alina Frankiewicz, Anna Suchowska