Dzisiaj jest piątek, 22 listopada 2019r. Imienieny Marka i Cecylii
27 października w Koźminku odbyły się Obchody Rocznicy 650-lecia Koźminka.

27 października w Koźminku odbyły się Obchody Rocznicy 650-lecia Koźminka.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem do Kościoła Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Koźminku, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św.

Podczas Mszy Św. Pan Jerzy Szukalski odczytał akt nadania Koźminka Bartoszowi z Wezenborga. Po uroczystościach kościelnych zebrani goście przeszli na rynek, gdzie w imieniu wszystkich mieszkańców gminy Wójt Gminy Koźminek Iwona Michniewicz, były Wójt Gminy Koźminek Andrzej Miklas oraz Przewodniczący Rady Koźminek Włodzimierz Karasiński odsłonili przygotowaną specjalnie na tę okoliczność tablicę upamiętniającą rocznicę 650-lecia Koźminka.

Kolejnym punktem uroczystości było przejście zebranych gości na wystawę historyczną do Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej przygotowaną przez Zastępcę Wójta Gminy Koźminek Karola Matczaka oraz Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Koźminku Tomasza Potemkowskiego.

W zabytkowym budynku pokazano klimat panujący jesienią 1914 r., kiedy to przez ziemie powiatu kaliskiego przetoczyły się armie zaborców. Odtworzono dawne przejście graniczne pomiędzy Prusami a Rosją, pokazano spalony Kalisz. W jednej z sal znajduje się namalowana panorama Koźminka z początku XX wieku, która posłużyła jako tło zrekonstruowanego okopu z I wojny światowej. W punkcie medycznym można obejrzeć akcesoria medyczne, leki oraz kartki pocztowe wysyłane z polowych szpitali. Pokazano również jadłodajnie, kuchnie uliczne, które funkcjonowały na kaliskich ulicach w latach 1914-1918. Prezentowane są pamiątki związane z Gminą Koźminek.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby obejrzeć wystawę 6 listopada 2019 r. w godz. 9.00 do 13.00.

Na sali OSP wręczono tytuł "Zasłużony dla Gminy Koźminek" oraz "Przyjaciel Gminy Koźminek". Osobą, która otrzymała wyróżnienie "Zasłużony dla Gminy Koźminek" jest Pani Marianna Chenczke. Uhonorowani tytułem "Przyjaciel Gminy Koźminek" zostali: Waldemar Raniś, Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej oraz Gminna Orkiestra Dęta.

Z okazji jubileuszu Parafia św. Jana Ewangelisty w Koźminku przygotowała wystawę, pt. "Ciebie Wybrałem", którą można oglądać przed kościołem. Wystawa przedstawia archiwalne fotografie Kościoła, ludzi tworzących parafię oraz zabytki. W ramach jubileuszu Parafia w Koźminku zorganizowała koncert "Klasyka w Koźminku, Chopin, Moniuszko i inni u Św. Jana", w którym wystąpili Joanna Słowińska mezzosopran i Stanisław Majewski fortepian.

Ponadto w związku z jubileuszem 650-lecia Koźminka do domostw na terenie naszej gminy trafią pamiątkowe Akty Nadania.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w uroczystościach, a szczególnie Ochotniczej Straży Pożarnej Koźminek za zabezpieczenie ulic, OSP Krzyżówki-Młynisko za nagłośnienie uroczystości oraz Bankowi Spółdzielczemu Ziemi Kaliskiej za wsparcie uroczystości.