Szanowni Mieszkańcy Gminy,

z pewnością część z Państwa, obsługiwanych (w zakresie odbioru odpadów) przez firmę PUK, zauważyła na swoich podjazdach - dodatkowe pojemniki na frakcję zieloną / bioodpady.

Nasz partner, firma PUK - wstawia te pojemniki, by pomagać w lepszej selekcji zbieranych odpadów. Chodzi o to, że absurdem jest zbieranie naturalnej, biodegradowalnej frakcji w worki, które powodują zanieczyszczenie tego odpadu. Na Orlim Stawie nie dokonuje się bowiem rozdzielenia worków od zebranych odpadów. Zatem nasze zielone, naturalne odpady, zawsze były droższe niż mogły - bo były zanieczyszczone folią i nie nadawały się do kompostowania. Stąd w całym kraju (zgodnie z przepisami), różnicuje się kwotę opłaty za odbiór śmieci z uwzględnieniem kompostowników przydomowych lub czystego (pojemnikowego) systemu segregacji.

Dlatego od nowego roku, osoby mające kompostowniki - będą płacić mniej za śmieci. Oczywiście będziemy sprawdzać, jak te kompostowniki są zorganizowane - bo w tym zakresie obowiązują konkretne wymagania. Do końca tego roku, mogą Państwo spokojnie wystawiać zarówno worki jak też pojemniki - i wszystko zostanie odebrane. Prosimy jedynie, aby w tych dodatkowych koszach nie było innych frakcji, bo wówczas cena jest znacznie wyższa - jak za śmieci zmieszane.

Odbiór takich odpadów (zielonych) odbywa się w miesiącach maj-październik - raz na dwa tygodnie, a w miesiącach listopad-kwiecień - raz w miesiącu.

Kosze i ich mycie - pozostają w Państwa gestii.

Zadbajmy o Matkę Ziemię i własne portfele.

Wójt Gminy Koźminek

Iwona Michniewicz

2 002