Komunikat Instytutu Skrzynki z dnia 30.11.2021 r.

 

banner

 

Zanim na niebie zaświeci pierwsza gwiazdka i będzie można zasiąść do wigilijnej wieczerzy, wielkopolskie gospodynie dobędą notesów z przepisami kulinarnymi i rozpoczną wielkie gotowanie tradycyjnych dwunastu potraw. A będą to przepisy nie byle jakie – najczęściej w rodzinie od pokoleń: pyszna zupa migdałowa, słodkie kluski z makiem, aromatyczna kapusta z grzybkami, postne śledzie z ziemniakami czy wykwintne karpie. Czas, by przepisy na te tradycyjne dania przestały ukrywać się w kredensowych szufladach, a przygotowane z nich potrawy zachwyciły podniebienia wielkopolan i nie tylko – wszak smak nie zna granic!

Instytut Skrzynki zaprasza do udziału w konkursie na przepisy kulinarne „Niepospolite kompozycje kulinarne. Tradycja i współczesność”, edycja: „Potrawy na wigilijnym stole”. Ocenie podlegać będzie pełne menu stołu wigilijnego czyli zupy, przekąski (na zimno i na ciepło), dania główne, wypieki i ciasta oraz gwiazdkowe smakołyki. Oceniane i punktowane będą wyjątkowość i niepowtarzalność przepisów, nawiązania do tradycji i historii – w tym rodzinnej, regionalność i okazjonalność. Dodatkowo punktowane będą zdjęcia lub skany archiwalnych, zachowanych w gospodarstwach domowych rodzinnych zapisków kulinarnych, a także wskazanie i szczegółowe opisanie receptur, właściwości półproduktów i miejsca ich pochodzenia (pozyskania).

W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy pełnoletni mieszkańcy powiatu poznańskiego, miasta Poznania i Wielkopolski, a także restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich i inne obiekty gastronomiczne. Każdy z uczestników może zgłosić do konkursu dowolną liczbę przepisów wypełniając odpowiedni formularz zgłoszeniowy.

Każdy z uczestników może zgłosić do konkursu dowolną ilość przepisów wypełniając odpowiedni formularz zgłoszeniowy, dostępny wraz z regulaminem konkursu na stronie Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”.

Zgłoszenia konkursowe, tj. wypełniony i podpisany formularz wraz z załączonymi przepisami (spis ilościowy składników oraz sposób przygotowania) oraz 1-3 zdjęciami własnego autorstwa (lub z zdjęcia z prawami do ich publikacji) należy przesłać e-mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. najpóźniej do dnia 20 grudnia 2021 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej w dniu 22 grudnia 2021 roku.

Zgłoszenia konkursowe oceni Kapituła konkursu powołana przez organizatorów, w której skład wchodzą krytycy kulinarni, eksperci smaku, historycy, znawcy kuchni i produktów lokalnych oraz tradycyjnych, osoby świata kultury, sztuki i mediów.

Uczestnicy konkursu ubiegają się o trzy nagrody finansowe: 1 miejsce – nagroda w wysokości 500 złotych, 2 miejsce – 300 złotych, 3 miejsce – 200 oraz liczne zestawy upominkowe.

Konkurs ma na celu dokumentowanie, wyłanianie i promocję najlepszych receptur i przepisów na potrawy regionalne i tradycyjne oraz receptur na przetwory kulinarne z terenu Wielkopolski, a szczególnie powiatu poznańskiego. Celem naszym jest nagradzanie i promowanie ich autorów i tzw. „domowych archiwistów”, czyli osób przechowujących w gospodarstwach domowych notatki i zapiski kuchenne - często wielopokoleniowe. Przepisy na potrawy i przetwory wyróżnione w trakcie Konkursu będą w sposób szczególny promowane w działaniach statutowych Instytutu Skrzynki oraz publikowane na stronie szlaku kulinarnego powiatu poznańskiego www.smakipowiatupoznanskiego.pl.

Konkurs odbywa się przy współpracy: Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Stowarzyszenia Slow Food Wielkopolska oraz Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.

 

Przygotował: Instytut Skrzynki

 

PLAKAT Konkurs na przepis kulinarny

 

W miesiącu październiku i listopadzie odbywały się interaktywne wykłady w ramach projektu pn.:  „Kraina Nocy i Dni dla Seniora” w ramach wieloletniego Programu na rzecz osób starszych „Aktywni +” na lata 2021 – 2025 Edycja 2021.

Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania następujących prelekcji i wykładów:

  • wpływ pandemii na nasze zdrowie oraz psychologiczne i fizyczne skutki pandemii,
  • jak przygotować się do aktywności fizycznej i jak powinniśmy się odżywiać, aby być sprawnym,
  • funkcjonowanie człowieka 60+ w środowisku rodzinnym i wyłudzeń,
  • opieka nad osobami starszymi,
  • administracja - funkcjonowanie urzędu i realizacja zadań gminnych.

Ponadto Panie miało możliwość uczestniczenia we wyjazdach do teatru i kina, na spektakl: Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku oraz komedię romantyczną: To musi być miłość.

 

 

Z inicjatywy Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Koźminek Włodzimierza Karasińskiego, 23 listopada 2021r. Burmistrz Gminy Koźminek Iwona Michniewicz, oraz Radni Panowie Jarosław Tomies i Władysław Zdunek odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Św. Dominika w Broniszewicach.
Siostry opiekują się około 50 chłopcami w różnym wieku i z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz fizycznej. Zbiórkę pieniężną wsparli Radni, Sołtysi i Pracownicy Urzędu Miejskiego Gminy Koźminek, a także Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej Oddział Koźminek. Na ręce Pana Przewodniczącego zostały również przekazane środki czystości, kosmetyki oraz środki dezynfekujące od firmy Serpol-Cosmetics z Mieściska.
Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom.

 1aqaa

 

2

ww22q

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich Mieszkańców na symboliczne odpalenie światełek na choince w Mikołajki o godzinie 9.00 na Placu Wolności – Rynek.

 

choinka

 

kas min

  • Obecnie e-paragon funkcjonuje w kasach wirtualnych, niebawem wystawianie i wydawanie e-paragonu bez konieczności jego drukowania będzie możliwe na kasach on-line.
  • To wygoda dla sprzedawcy i klienta.
  • Ministerstwo Finansów nie będzie śledziło procesu przesyłania e-paragonu klientowi.

Dopuszczenie możliwości wydawania paragonów w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonów, umożliwia klientowi wybór, czy chce otrzymywać papierowy paragon fiskalny, czy też woli otrzymywać paragony elektronicznie.

E-paragony mogą być obecnie wystawiane jedynie przy zastosowaniu kasy mającej postać oprogramowania (tzw. wirtualnej). Od czerwca 2020 roku kasy tego typu mogą być instalowane m. in. u przedsiębiorców z branży transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej. E-paragon można wystawić i wydać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony.

Po wejściu w życie nowych przepisów wystawienie e-paragonu będzie możliwe również na kasie fiskalnej on-line.

„To duże ułatwienie zarówno dla sprzedawcy jak i dla klienta” – mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu – „Sprzedawca oszczędza czas nie musząc generować papierowego wydruku, a kupujący ma dostęp do paragonu w każdym czasie i miejscu, bez ryzyka zagubienia czy wyblaknięcia wydruku”

Nie zostanie narzucony jeden sposób przechowywania i przekazywania paragonów w postaci elektronicznej. Kwestia ta zostanie wypracowana na rynku w drodze samoregulacji. Klient będzie mógł otrzymać paragon elektroniczny np. SMS–em.

Rozporządzenie, przygotowane w porozumieniu pomiędzy Ministrem Finansów i Ministrem Rozwoju i Technologii, zostało już podpisane i obecnie oczekuje na publikację. Przepisy wejdą w życie dzień po ich ogłoszeniu.

 

Kliknij na obrazek, aby pobrać i przeczytać cały dokument:

informacja full2

 

W dniu 24 listopada bieżącego roku, w siedzibie Gminnego Centrum Kultury w Koźminku, odbyło się spotkanie dotyczące opracowania Strategii Rozwoju Gminy Koźminek na lata 2021 – 2031. Spotkanie poświęcone było przedstawieniu diagnozy gminy, ustaleniu kierunków rozwoju, celów oraz zadań na najbliższe lata. Na spotkaniu zostały zaprezentowane wyniki z ankiet skierowanych do mieszkańców Gminy Koźminek.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, ogrodników, rolników jak również członkowie powołanego zespołu ds. opracowania nowej Strategii.

Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom - przedstawicielom różnych środowisk za udział w spotkaniu i owocną dyskusję.

 

zdjecie spotkania

 

Informujemy, że ROPS  w Poznaniu w podziękowaniu za tegoroczne (2021) działania wolontariuszy na terenie wielkopolski ogłosił konkurs z nagrodami finansowymi. Wystarczy wypełnić i wysłać elektronicznie 1 formularz (+ jego skan z podpisem) do piątku 26.11.2021 do 23:59.


Post FB: https://www.facebook.com/ROPSwPoznaniu/posts/4881062678605027
Szczegóły konkursu: https://rops.poznan.pl/ogloszenie-konkursu-wielkopolska-otwarta-na-wolontariat-edycja-2021/
Formularz zgłoszeniowy: (doc) https://rops.poznan.pl/wp-content/uploads/2021/11/Formularz_Zg%C5%82oszeniowy_Konkurs_Wolontariusz_2021.doc
Laureaci zeszłorocznej edycji konkursu: https://rops.poznan.pl/ogloszenie-wynikow-i-edycji-konkursu-wielkopolska-otwarta-na-wolontariat/?fbclid=IwAR2g_Ofo2fizl1kivNxkymJWuQPO8i_r3KvGaqhy6YlA2dQyhyRkyBpdCok

Wszelkich informacji udziela:
Michał Brożyński, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 61 858 45 35.

Podkategorie

Aktualności

powrót do góry strony